menu
tytul: Przyczyny wymierania motylitytul: Motyle chronionetytul: Ochrona czynna motylitytul: Motyle chronione w ramach Natury 2000tytul: Motyl, który lata w lutymtytul: Cytrynki wśród śniegu, pawiki na strychutytul: Największe motyletytul: Osadnik wielkooki

Wczesnowiosenne motyle

Pierwsze gatunki motyli dziennych pojawiają się już wczesną wiosną, na przełomie lutego i marca. Można je spotkać na osłoniętych od wiatru, nasłonecznionych drogach leśnych, porębach, leśnych polanach.

Pierwsze motyle dzienne pojawiają się już wczesną wiosną na przełomie marca i kwietnia. Spotkać je można na osłoniętych od wiatru, nasłonecznionych drogach leśnych i polanach. Spośród wczesnowiosennych motyli gro stanowią zimujące rusałki – pawiki, ceiki, pokrzywniki oraz rzadsze wierzbowce i żałobniki. Motyle chętnie siadają na nagrzanej ziemi lub na pniach drzew.
Obserwacja wczesnowiosennych rusałek wymaga dużej cierpliwości i wprawy. Owady te doskonale kamuflują się wśród obumarłych zimą roślin. Po złożeniu skrzydeł, motyl ukazuje ich spodnią stronę, na których znajduje się rysunek do złudzenia przypominający uschnięte liście lub kawałki kory. Zaniepokojone motyle szybko odlatują. Jednak rusałki należą do gatunków terytorialnych. Po pewnym czasie powracają w to samo miejsce, co ułatwia ich obserwację.

Rusałka wierzbowiec przypomina nieco rusałkę pokrzywnika. Oba gatunki najłatwiej rozróżnić po ubarwieniu tylnych skrzydeł, na których u pokrzywnika występuje rozległa, czarna plama. Inną cechą jest wielkości motyli - pokrzywniki są zazwyczaj mniejsze.
Gatunkiem bardzo podobnym do wierzbowca jest rusałka drzewoszek. Motyl ten występuje głównie na wschodzie i południu Polski. Od wierzbowca najłatwiej go odróżnić po żółtobrunatnych odnóżach.
 

Rusałka pokrzywnik Rusałka wierzbowiec



Jednym z najpospolitszych wczesnowiosennych gatunków motyli jest latolistek cytrynek. Postacie dorosłe tego motyla żyją najdłużej spośród rodzimych gatunków motyli. Wykluwające się w sierpniu cytrynki po przezimowaniu latają nawet do połowy czerwca.

oserwisie

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

motyle.php?dzial=2&kat=14&art=32

O modraszku arionie

W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat modraszek arion (Maculinea arion) zniknął z północnej i zachodniej Polski. Pomimo objęcia (...)


Cytrynki wśród śniegu, pawiki na strychu


Motyl, który lata w lutym


Zaloty i gody u motyli


Gąsienice jak żmije


Motyle – liście, motyle – osy


Modraszek orion


Dlaczego ćmy lecą do światła?


imgstopka
link terra